ГОЛЕШOВО * официален сайт на село Голешово *

  [BG]   EN  

Добре дошли!
Али ботуш
Анкета
Видео
Голешово
Диалект
Жители
Забележителности
Земеделие
Имоти
Къщи
Легенди
Лов
Музей Яворов
МФГ "Голешовски фантове"
Настаняване
Ничия земя
Обичаи
Оцеляване
Песни
Пещери
Природа
Публикации
Рецепти
Рожен
Родова памет
Самодейност
Славянка
Спомени
Спорт
Стари снимки
Стойо Хаджиев
Туристи
Фамилни имена
Форум
Хижа Извора
Храмът
* Новини


За контакти

Али ботуш / Еден 2009 - Отлична туристическа дестинация

Еден 2009 - Отлична туристическа дестинация
23.06.09 14:08

Автор:Държавната агенция по туризъм

Резерват Али ботуш тази година участва в Националният Конкурс за Отлична Туристическа Дестинация „952: Природатави приветства!” - EDEN 2009.


Проектът, с който участвам има за цел да популяризира и привличе вниманието на туристите. Заглавието на проекта е Необикновеният Али ботуш
Природата на България е известна с уникални местности под егидата на ЮНЕСКО - Биорезерват „Сребърна”, Рилски манастир, Национален парк „Пирин”, Мадарски конник и старият град на Несебър.Главната цел на ЮНЕСКО е да допринесе за мира и сигурността по света, като подпомага сътрудничеството между народите чрез образование, наука, култура и комуникация. По този начин организацията способства за утвърждаване на респект към правосъдието, законодателството, човешките права и свободи, които са утвърдени от Хартата на ООН без разлика на раса, пол, език и религия. Има и други защитени територии, които все още не са включени в туристическите дестинации и които следва да се популяризират и превърнат в атрактивен туристически продукт както за българските, така и за европейските туристи. Съобразно с това развитието на подобни туристически дестинации е включено в приоритетите на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в България. Общият брой на защитените територии в България е 952, включително национални паркове, резервати природни и културни забележителности.

Конкретните цели на проекта са:
•    Да повиши разпознаваемостта на българските туристически продукти и дестинации чрез провеждане на национална комуникационна кампания, подбор на една отлична дестинация  (на базата на дадени специфични критерии) и чрез разпространение на информация за избраната българска туристическа дестинация на европейско равнище.
•    Да се насочи вниманието към разнообразието на българския туристически продукт и качеството на услугите чрез популяризиране на „нетрадиционния” подход и уникалните туристически характеристики на избраната отлична туристическа дестинация нс България.
•    Да подпомогне за намаляване на сезонността на туризма в България чрез привличане на туристически потоци към „нетрадиционни” дестинации със специфичен фокус върху защитените територии.
•    Да подпомага на национално ниво контактите между национални и местни заинтересовани страни и туристически организации за обмен на добри практики  и популяризиране на модели за устойчиво развитие на туризма.
•    Да допринесе за създаването на платформа за обмен на добри практики между наградените отлични дестинации в България и други европейски страни.
Държавна агенция по туризъм на Република България ще награди една отлична туристическа дестинация чрез провеждане на широкомащабна информационна кампания и прозрачна процедура за подбор на национално равнище. Избраната дестинация трябва да разполага с атрактивни природни ресурси, ползвайки защитената територия като актив, като в същото време зачита от една страна опазването на околната среда и от друга нуждите на посетителите и местното население.

Проектът ще популяризира региони в България, които имат ниско ниво на посещаемост в сравнение със средната за страната, региони, които не са добре познати на българските и европейски туристи въпреки съществуващите природни ресурси, културно наследство и възможности за туризъм. Тъй като избраните дестинации ще бъдат от по-слабо развити туристически региони и ще привличат туристи в избраните дестинации извън сезона, проектът ще допринесе за намаляване на сезонността на туризма в България, която е висока през летния сезон, особено по черноморското крайбрежие.  Проектът дава възможност на избраната отлична дестинация в страната да бъде рекламирана на европейско ниво, което ще й позволи да повиши интереса към туристическите дестинации в защитени територии и необходимостта от посещението на повече туристи. Когато бъде наградена, българската дестинация може да обмени опит и добри практики с подобни отлични дестинации от други европейски страни, което ще доведе до повишаване на знанията и мениджърския капацитет на местните туроператори.  В допълнение, проектът ще насърчи комуникацията между номинираните дестинации на национално ниво, включвайки ги в редовен обмен на добри практики и дискусии по различни теми относно стандартите и специфичните характеристики на туризма в защитените територии. Също така проектът ще допринесе за повишаване на капацитета на Държавна агенция за туризъм на Република България с оглед подготовката и реализирането на европейски проекти. Необходимият опит и съответни знания придобити при реализацията на проекта ще бъдат приложени в други бъдещи европейски проекти.Общи насоки и критерии за присъждане на наградата Отлична българска туристическа дестинация:а)  да е „нетрадиционна” (посещаемостта да варира от „ниска” до „много ниска” в сравнение със средната за страната );б) да включва в себе си местност, която е част от мрежата „Натура 2000” или друга „защитена територия” съгласно националното законодателство;
в) да бъде управлявана по такъв начин, че да бъде осигурена нейната социална, културна и екологична устойчивост, в партньорство с органите, отговорни за управлението на защитената територия и всички онези ангажирани в туризма в и около тази територия (т.е. туроператори, местно население и др.).
Дестинациите, които кандидатстват по този проект трябва да съблюдават следните общи изисквания за участие в конкурса за Отлична българска туристическа дестинация:
•    Дестинации с нисък туристически поток (под 100 000 туриста годишно). Дестинации като големи градове, туристически курорти по Черноморието и ски курорти не се приемат за участие.
•    Дестинации, които предлагат специфични събития/дейности, популяризиращи защитените територии и/или териториите граничещи с тях с цел създаване на „истинско усещане за мястото” и изграждане на усещане за ценността/важността на защитените територии, разнообразието на природата и околната среда като едно цяло (кореспондираща с темата избрана за 2009 „Туризъм и защитени територии.

 

 
 
 
  Хронология на събитията около конкурса  
 
05.03.2009г

подаване на формулярите за кандидатстване

 13.05.2009г зала 4 на Националния Дворец на Културата от 16.00 часа
 16 -17.06.
2009г
в гр. Хисар се проведе работна среща на Държавната Агенция по Туризъм и участници в Националния Конкурс за Отлична Туристическа Дестинация „952: Природата ви приветства!”.

На срещата беше обсъден въпроса за създаването на Неформална мрежа, в която да бъдат обединени непопулярни туристически дестинации свързани със защитени територии.Участниците подкрепиха направеното предложение и   постигнаха принципно съгласие по всички въпроси. Бяха обсъдени добри практики, проблеми с които се сблъскват в районите , въпроси относно маркетинга и рекламата на непопулярни туристически дестинации. Беше взето решение да се проведе следваща среща на която да се учреди неформалната организация.

Протокол

23.06.2009г. 

 Изпращане на данни за дестинацията Али ботуш, във връзка със създаването на пътеводител включващ участвалите в Националният Конкурс за Отлична Туристическа Дестинация „952: Природата ви приветства!”

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
     
     
     
     
     
     
     
     
 
 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1249